HE3DA: Start výroby, nové investice, expanze do zahraničí a plány na vlastní elektromobil

Nadějný český startup HE3DA včera v pražských Letňanech slavnostně rozběhl výrobu revolučních 3D baterií. Po 7 letech vývoje tak může vynález českého vědce Jana Procházky přinést průlom v oblasti skladování energie.

HE3DA

Po vstupu dalších investorů do firmy však ambice HE3DA míří podstatně výše. Kromě výrobních linek na baterie má v budoucnosti firma ambice vyrábět vlastní elektromobil.

Zacíleno na energetiku a elektromobilitu

Za účasti náměstka ministra průmyslu a obchodu Modřického a desítek představitelů tuzemských i zahraničních firem HE3DA včera slavnostně otevřela výrobní linku na unikátní baterie, které mají potenciál umožnit vytvoření chytré energetické sítě (Smart Grid).

Nová baterie  společnosti HE3DA dokáže sloužit jako energetická banka pro skladování velkého množství energie za velmi nízkou cenu, přitom však s vysokou bezpečností.

„Na začátku míříme na domácí solární systémy. Naše baterie s výkonem pěti kilowatthodin nepotřebuje speciální řídící elektroniku. Se solární elektrárnou funguje jednoduše. Přebytky automaticky ukládá,“ řekl zakladatel firmy Procházka. V budoucnosti však HE3DA hodlá dodávat baterie pro automobilky a plánuje dokonce výrobu vlastního elektromobilu či TIRu.

Dva typy baterii

Firma vyvinula dva základní typy baterií. Robustnější, se silnějšími elektrodami a delším nabíjením, bude sloužit jako energetická banka pro skladování velkého množství energie za co nejnižší cenu.

Druhý typ, s tenčími elektrodami, umožňuje mnohem rychlejší nabíjení a vybíjení a bude mít využití v elektromobilech nebo v energetice jako zásobárna velmi rychle dostupné energie. Například jako rychlá záloha proudu pro vykrývání špiček či výpadků. V současnosti se baterie naplno nabije již za dobu kratší než jedna hodina.

Baterie představuje čistý zdroj energie pro automobily, které se z velké části podílejí na znečištění ovzduší ve vyspělých zemích. Kromě toho je baterie ideálním prostředkem pro zálohování energie z obnovitelných zdrojů, například solárních elektráren.

Tím by se mohly odstranit hlavní nedostatky alternativních zdrojů: nárazové přetěžování energetické sítě a to, že často vyrábějí energii v jiný čas, než ji spotřebitelé potřebují. Česká baterie navíc díky internímu chlazení elektrolytem zabere pouhý zlomek prostoru oproti nyní používaným systémům.

Odlišný způsob výroby

Procházkovi trvalo několik let, než sehnal kapitál pro přerod unikátního nápadu v realitu. Nakonec se to povedlo díky spojení s investory a založení společnosti HE3DA. Hlavním mecenášem českého vynálezu výjimečné baterie se stal bohumínský podnikatel Radomír Prus.

Procházka vyvíjel baterii s novou konstrukcí využívající anorganické nanočástice od roku 2008. Věřil, že jeho patent porazí dosud vyráběné lithiové baterie. Na rozdíl od nich je robustnější, chladí se sama elektrolytem a je odolná proti přehřátí. Růst teploty jí nepoškodí.
Úspěch Procházkova článku spočívá zejména v odlišném způsobu výroby.

Zatímco nynější lithiové baterie se vyrábějí z tenkých elektrod v podobě kovových fólií, na nichž je nalepena aktivní vrstva, Procházkova baterie má vlisované články ne vertikálně, ale horizontálně formou tabletek do rámu.

HE3DA

Baterie HE3DA má tak dvacetkrát silnější tloušťku i kapacitu elektrod, pojme mnohem více elektrické energie než ty dnešní, dá se rychleji nabít a vyrobit levněji. Je nejbezpečnější lithiovou baterii na světě – nehoří ani neexploduje.

Výroba a patent zůstane v českých rukou

Včera otevřená linka ukázala, že baterie lze vyrábět sériově. Společnost HE3DA se ale chce zaměřit primárně na řešení šitá na míru klientům. Typově klient specifikuje své požadavky na baterii a ta mu bude dovyvinuta včetně výrobní linky.

Výroba základních komponentů baterie bude probíhat i v budoucnosti v České republice, kde také zůstane zachováno vývojové centrum. Firmě trvalo necelých 8 měsíců na spuštění menší linky v Praze o kapacitě 10 MWh ročně.

Pražská technologická linka bude sloužit jako základ pro stavbu větší linky 30 MWh/ročně, která se od ledna 2017 začne stavět v již existující hale v Horní Suché. Po dokončení povolovacího procesu bude v lokalitě Horní Suchá stavba nové haly o velikosti 10.000 m2. Cílem je postavit elektromobil, elektro bus a nejlépe i elektro TIR fungující na bateriích HE3DA.

Další expanze směrem do zahraničí

Baterie vyrábí společnost HE3DA, v níž má Procházka necelý čtvrtinový podíl. Ovládá ji prostřednictvím svých dvou firem bohumínský podnikatel Radomír Prus. Do vývoje a rozjezdu první linky v Letňanech investoval několik milionů eur.

„Další fáze bude stavba závodu v Horní Suché u Havířova. Tam se zaměříme na velkovýrobu nanočástic a separátoru, který odděluje obě elektrody. V nich spočívá naše know-how,“ vysvětluje Prus. V Horní Suché u Havířova by měla vyrůst také továrna na baterie s výkonem pěti kilowatthodin.

Do firmy HE3DA brzy vstoupí další investor, kterým je investiční fond Solideus. Jeho investice by se měla dosáhnout přes miliardu korun. Díky tomu bude moci HE3DA výrazněji urychlit svoji expanzi.

„Vidíme v tomto segmentu velkou budoucnost. Tímto směrem půjde celá energetika. Proto je atraktivní i pro investory,“ vysvětluje Radim Snoza, podílník ve fondu Solideus.
Nová investice umožní firmě HE3DA postavit další nové závody, které by měly ročně produkovat baterie s celkovou kapacitou jedné gigawatthodiny. Podle Pruse by měly další bateriové továrny vyrůst ve Španělsku, Německu či na Slovensku. Každá bude stát půl miliardy eur.

Jejich stavbu zajistí lokální investoři. HE3DA do nich vstoupí jen jako podílník. Do firem vloží licenci na technologii výroby. „Ale výroby nanočástic a separátoru se nevzdáme. Ty budeme dodávat pořád z Česka,“ zdůraznil Prus.

Zdroj:Solární novinky.cz